Sušení hygroskopických materiálů sušičkami KOCH-TECHNIK

Sušení hygroskopických materiálů sušičkami KOCH-TECHNIK

Značka Koch-Technik je zákazníky již přes 35 let spojována s mícháním, dávkováním, dopravou a sušením plastů. Instalace a zařízení této značky pracují den co den spolehlivě a precizně ve více než 4 000 výrobních provozech po celém světě.

Zvyšující se podíl pravidelných zákazníků, inovací produktů, jejich vysoká spolehlivost a nabízené služby jsou jasným signálem trhu.Značka Koch-Technik je spojena s takovými firmami jako jsou BASF, BMW, BiC, BOSH, BRAUN, Gosselin, ITT Automotive, Julius Blum, LAPP KABEL, LEGRAND, Mattel, Nokia, PEGUFORM, Philips, Plastic Omnium, RENAULT, SMART, TUPPERWARE, VALEO a mnoha dalšími. Pro firmu Kuboušek s.r.o. a její zaměstnance je proto potěšením spolupracovat s firmou Koch-Technik. Jako jediný a výhradní zástupce pro ČR a Slovensko jsou před nás postaveny nové výzvy a hlavně úloha postarat se o všechny uživatele značky Koch-Technik ale také o nové zájemce.
V následujícím článku bychom Vám rádi představili přínos značky Koch-Technik do oblasti sušení hygroskopických plastů.

K5 
  

Mnoho plastů absorbuje vlhkost z atmosféry. Vlhkost v granulátu, dokonce i když se jedná  povrchovou vlhkost, může způsobit  mnoho nežádoucích efektů včetně výrobních problémů, špatné kvality povrch výrobků, dokonce i ztrátu mechanických vlastností.
Málokdy je možné prokázat, zda je vlhkost přítomna, jen vizuálním pozorováním.

K4 
  


Vzduch může nést určité množství vlhkosti při určité teplotě a určitém tlaku.
Na sušení plastů před jejich zpracováním se nejčastěji používá technologie sušení suchým vzduchem.
Rozdíl mezi sušením teplým vzduchem (příklad 1-3) a suchým vzduchem (příklad 4) lze vidět z následujícího příkladu při rozdílných povětrnostních podmínkách:

Př.1: 20 º C, 80% relativní vlhkost: rosný bod je 16 º C.
Po 4 hodinách sušení byla dosažena zbytková vlhkost 0.14%.

Př.2: 15 º C, 70% relativní vlhkost: rosný bod je 9,5 º C.
Po 4 hodinách sušení byla dosažena zbytková vlhkost 0.11%.

Př.3: 0 º C, 70% relativní vlhkost: rosný bod je -4 ° C.
Po 2 hodinách sušení byla dosažena zbytková vlhkost 0.1%.
Po 4 hodinách sušení byla zbytková vlhkost 0.07%.
Př.4: Suchý vzduch -20 º C byl schopný snížit obsah vlhkosti na hodnotu 0.1% po 1 hodině a na hodnotu 0.02% po 3 hodinách sušení

KOCH-Technik vysoušecí zařízení suší plastový granulát použitím suchého vzduchu pro dosažení optimální zbytkové vlhkosti. Sušičky pracují jako nízko energetické zařízení, jako uzavřený systém, který je plně nezávislý od vnějšího prostředí. Suchý ohřátý vzduch proudí plastovým granulátem, absorbuje vlhkost a předává ji sušícímu prostředku.
Jakmile je vysoušecí prostředek nasycen vlhkostí, vzduch nesoucí vlhkost je přesměrován do druhé vysoušeči buňky, kde je vysoušecí prostředek nenasycen. Mezitím se vysoušecí prostředek v první buňce, který je nasycen vlhkostí,  regeneruje.
Čím nižší je hodnota rosného bodu a nižší obsah vody ve vzduchu, tým rychlejší je proces sušení. Kritická hranice, při níž již kvalita vzduchu není vhodná pro dokonalé sušení je hodnota rosného bodu kolem - 15 až - 18 ° C.

Sušící vzduch KOCH sušiček má hodnotu rosného bodu  vždy nižší než -30°C. Jinými slovy pod kritickou hranicí, takže toto absolutně vhodné sušení je vždy garantováno.
Všechny výrobní procesy jsou zaměřeny hlavně na bezchybný výsledný produkt a jeho ekonomickou výrobu. Přece jen ekonomická výroba je možná jedině když ekonomicky pracuje výrobní zařízení. Suchovzdušné sušičky značky KOCH pracují s nízkou spotřebou energie a proto jsou ekonomické. Jediným rozhodujícím faktorem v ekonomické efektivnosti sušícího zařízení je poměr spotřeby energie pro vysušení určitého množství materiálů definovanou zbytkovou vlhkostí.
Příklad z praxe, který uvádím, ukazuje jak ekonomická naše vysoušecí zařízení ve skutečnosti jsou:
pro vysušení 1 kg materiálu ABS s počáteční vlhkostí


Sušící prostředek v sušičkách KOCH má malé póry velikosti 4. 10-10 m což garantuje jeho dlouhou životnost. Patrona s vysoušecím prostředkem je konstruována ke splnění fyzikálních požadavků. Její vysokým a úzkým tvarem je dosaženo nejvyšší možné pohlcení vlhkosti.

K3  
  


Za pozornost stojí řada EKO, suchovzdušná sušička značky KOCH-Technik s pokrokovou technologií. Tato řada sušiček disponuje patentovaným řízením energie. Provedení sušičky chrání hygroskopické materiály před přesušením. Svým vybavením je vhodná pro získání kvalitně vysušeného granulátu, který je nezbytný pro výrobu technických a vzhledových výlisků. EKO sušičky, které ušetří víc jak 50% energie, snižují Vaše provozní náklady a Vaše firma je na trhu konkurenceschopná.
Na druhé straně jsou kompaktní sušičky řady KKT velice přizpůsobivé každému výrobnímu procesu pomocí SWITCH-technologie. Sušičky Vám dávají možnost vybrat si ze 3 různých sušících programů, které Vám poskytují optimální sušící výkon. Program Eco-tech šetří denně Vaše energetické náklady díky patentovanému řízení úspory energie. Program Speed-modus je vhodný pro vysoké výkony sušení při dosáhnutí té nejlepší kvality a program Standard-modus je vhodný pro běžné požadavky Vaší výroby.

K1K2
  


Pro kvalitní sušení plastů je nutno zajistit dostatečné množství suchého vzduchu. Každý typ materiálu vyžaduje jiné množství tohoto vzduchu.
Několik příkladů:

Pro vysušení 1 kg materiálu ABS je nutné zajistit přibližně 1,4 m3 suchého vzduchu za hodinu.
PA6: 2.2 m3/hod, PA66: 2.0 m3/hod, PC: 1.3 m3/hod, POM: 1.7 m3/hod, PP + GF20: 1.5 m3/hod atd.

Na základě těchto údajů je pak možné vypočítat potřebný výkon suchovzdušné sušičky pro konkrétní typy materiálů. Skutečná kapacita závisí nejen na typu materiálu, ale také na velikosti granulí, vstupní vlhkosti granulátu, konstrukci sušícího boxu (proudění vzduchu, izolace atd.).
Na základě vstupních údajů od dodavatele materiálu si umíte velmi jednoduše vypočítat i potřebnou velikost sušícího zásobníku. Ta závisí na sypné hmotnosti sušeného materiálu a výrobcem doporučeného času sušení. Takovýmto způsobem je možné si ověřit i kapacitu Vašeho stávajícího sušicího zařízení, které v současnosti využíváte ve svém provozu.
Pokud již proces sušení máte zajištěn a splňuje všechny Vaše požadavky, můžete se věnovat dalším procesům, které ovlivňují kvalitu výlisků a provozní náklady na jejich výrobu.

  • autor:
  • KUBOUŠEK s.r.o.
  • KUBOUŠEK s.r.o.

    KUBOUŠEK s.r.o.

    Měřicí přístroje, vstřikovací stroje, temperační zařízení, pásové dopravníky, chladicí systémy, mlýny a granulátory, horké vtoky, dávkovače, drtiče plastů.Mohlo by vás také zajímat 

Nejnovější inzeráty

Nejbližší výstavy a semináře

Plastikářský slovník