Představení společnosti RONAS - precizní nástrojárny a lisovny plastů

Představení společnosti RONAS - precizní nástrojárny a lisovny plastů

RONAS (Ro-žnovská nás-trojárna) vznikl v roce 1992 odloučením z koncernu Tesla. Dynamický rozvoj, který následoval, se stal trvalým rysem této firmy. Změny trhu vedly ke změnám zaměření podniku, který v dnešní době vyrábí především formy na zpracování plastů.

Rožnovský RONAS je ryze česká firma vlastněná třemi spolumajiteli, jejíž obrat se v loňském roce rovnal 229 mil. Kč.

V roce 1949 byla v Rožnově pod Radhoštěm založena nástrojárna pro zajištění elektrotechnické výroby v rozvíjejícím se podniku TESLA. Koncern TESLA Elektronické součástky, který v Rožnově vyráběl nejdříve černobílé a později barevné televizní obrazovky a další elektronické součástky, zaměstnával v době největšího rozmachu až 8500 pracovníků. Z původního podniku vzniklo privatizací 14 firem. Jednou z nich byla i firma RONAS s.r.o. Společnost posléze vybudovala lisovnu plastů, nejdříve za účelem zkoušení forem, ale postupně také pro sériové lisování.

Ronas_forma 


Kompletní servis

Návazně došlo i k novému organizačnímu uspořádání firmy, které vychází z činností dvou výrobních divizí, nástrojárny a lisovny, podporovaných společnými útvary. Toto propojení umožňuje nabízet zákazníkům kompletní služby - konstrukci, výrobu a optimalizaci forem a nástrojů, výrobu zkušebních výlisků, sériovou výrobu výlisků z plastů, montáž plastových a kovových dílů a na závěr údržbu a opravy výrobních forem a nástrojů.

Ronas vyrábí vstřikovací formy pro termoplasty s maximálními rozměry 800x600x600 mm a s váhou do 2,5 t. Firma dále zhotovuje střižné a tvarovací nástroj na plechy s tloušťkou do 3 mm a maximálních rozměrů 600x1300 mm. Rožnovský výrobce také produkuje přesné strojní díly a součásti a technické výlisky vstřikováním z termoplastů s váhou do 1 kg.

Ve firmě postupně stoupá podíl výroby pro automobilový průmysl a v současnosti tvoří převážnou část výrobního sortimentu. Ronas zhotovuje technické díly do interiéru aut (součásti palubní desky), díly do palivových systémů a díly do exteriéru (ostřikovací trysky). Výroba plastových dílů pro elektrotechnický průmysl představuje druhou největší část aktivit moravského výrobce, který zhotovuje stykače, ovladače, vypínače a další součástky. Společnost Braun je zákazníkem v odvětví spotřebního průmyslu a český dodavatel pro ni vyrábí mezi jinými součásti do holicích strojků, držáky zubních kartáčků a krabičky na dentální nitě. Ronas hledá nové možnosti pro optimální rozložení svého výrobního sortimentu. Nové obory, do kterých by chtěl proniknout, zahrnují zdravotnictví, lesní technika a mechanizace a stavební průmysl.

Ronas_Layout 


All in One

Výrobky značky Ronas jsou dobře rozeznatelné a vyznačují se vysokou kvalitou zpracování. Podnik je flexibilní a pružně reaguje na změny požadavků trhu. Díky svému posunu od výroby jednoúčelových zařízení k výrobě složitých forem a specifických technických výlisků společnost nyní operuje v odvětví, ve kterém existuje menší množství konkurenčních firem. Podnik nabízí svým zákazníkům kompletní služby ,Všechno v jednom' a je schopna uskutečnit celistvý projekt od konstrukčního zadání až po hotový výlisek a jednoduchou montáž. Firma je obzvláště úspěšná v poskytování komplexních služeb ve výrobě technických výlisků do palivových systémů i přes to, že v této oblasti platí přísné požadavky na výrobu. V březnu 2003 podnik získal od vládní agentury Czechinvest prestižní ocenění „Subdodavatel roku" v kategorii strojírenství, když se umístil na třetím místě v soutěži firem z celé České republiky. Rožnovský výrobce se stále soustředí především na český trh a jeho zahraniční zákazníci sídlí ve Francii a v Německu.

V Rožnově p. Radhoštěm operují dvě výrobní profi centra. Lisovna obsahuje 29 vstřikovacích lisů a další zařízení na kontrolu kvality. V letech 2005 a 2006 management obnovil vybavení lisovny v hodnotě 100 mil. Kč. Management hodlá zvýšit výrobní kapacitu nákupem dalších lisů a dále rozšírit nabídku o vícekomponentní lisování a potisk, který je zákazníky žádaný. V nejbližším období bude vedení také investovat do zlepšení automatizace lisů. V nástrojárně pracuje 9 CNC obráběcích strojů a vedení zde zvýší produktivitu zavedením automatizovaných systémů CAD CAM, které prostřednictvím informačního systému propojí technickou přípravy výroby s výrobou samotnou. Firma je držitelkou certifikátů ISO 9001, ISO/TS 16949 a má standardní postupy v ochraně životního prostředí v souladu s normou ISO 14001.

Ronas je tradiční firma s konzervativnějším přístupem k obchodu, která každoročně prezentuje svůj sortiment výrobků na veletrzích pro výrobce ve strojírenském a plastikářském oboru ve Francii a v Německu. Tak jako v minulosti i dnes využívá tyto akce nejen k představení vlastních aktivit, ale rovněž k porovnávání výsledků a předávání nových poznatků v materiálech nebo technologiích s ostatními vystavovateli.

V letech 2009 a 2010 management organizoval vzdělávací program s podporou evropských sociálních fondů pro 200 zaměstnanců (celkový počet zaměstnanců je 226), který představoval investici ve výši téměř 3 mil. Kč. Vzdělávání probíhalo ve dvou úrovních. Pracovníci obchodu, jakosti, IT a konstrukce si zvyšovali svou odbornost, zatímco manažeři prohlubovali své manažerské osobnostní schopnosti a dovednosti. Vedení pokračuje ve vzdělávání svého týmu a věnuje značné prostředky a čas na tuto oblast i s pomocí personálních poradců, kteří pomáhají zlepšovat komunikaci, odborné dovednosti a motivaci ve společnosti.

Moravský RONAS si klade za cíl zůstat uznávaným a vyhledávaným výrobcem precizních nástrojů a plastových výlisků s nejkratšími dodacími lhůtami na světovém trhu.

  • autor:
  • red.
  • KOH-I-NOOR MACHINERY a.s.

    KOH-I-NOOR MACHINERY a.s.

    Vývoj a výroba nástrojů, vstřikovací formy, vyfukovací formy, vstřikování plastů, vyfukovací stroje pro plasty, světlomety, technické díly a výlisky.Mohlo by vás také zajímat 

Nejnovější inzeráty

Nejbližší výstavy a semináře

Plastikářský slovník